Stručni posjet Krašu d.d.

Autor: Mirna Jug, 27. 4. 2016.

Slatki dan za pamćenje

Učenici 1. c, 2. b, 3. b i 4. b razreda, dana 16. 3. 2016. god. u pratnji nastavnika struke Jasne Bijelić, Mirne Jug i Slavice Starčević Stojan bili su u stručnom posjetu Krašu, d.d.

Upoznali smo tvrtku, njezin povijesni razvoj koji počinje 1911. godine kada je tvornica Union u Zagrebu započela s radom kao prvi industrijski proizvođač čokolade u jugoistočnoj Europi. Tvrtka dobiva ime Josip KRAŠ 1950. godine po antifašističkom borcu i istaknutom rukovodiocu tadašnjeg sindikalnog pokreta. Društveno poduzeće se 1992. godine transformira u dioničko društvo Kraš. Kraš je vlasnik i dviju tvornica, Mire - najveće tvornice keksa i vafla u Prijedoru i Karoline, tvornice za proizvodnju keksa, vafla i slanica, u Osijeku.

Kompanija je proizvođač tri grupe konditorskih proizvoda: kakao proizvoda, keksa i vafla i bombonskih proizvoda. Danas proizvodi više od 33.000 tona konditorskih proizvoda, od kojih se skoro polovina uspješno izvozi na sva svjetska tržišta.
Upoznali smo poslove koje obavlja brand manager i najpoznatije brandove poput Bajadere, Griotte deserta, Dorina čokolade, Životinjskog carstva, Domaćice, Napolitanki, Kiki i Bronhi bombona, a neke od njih smo i kušali.

Naučili smo kako se iz kakaovca proizvodi kako masa, te kako dalje teče postupak proizvodnje čokolade. Kušali smo kako masu koja je jako gorka i trpka.

Svoj uspjeh Kraš, d.d. temelji na bogatom iskustvu i visoko motiviranim ljudskim potencijalima koji su kreativno usmjerenim na razvoj kompanije. Imaju razvijeno radničko dioničarstvo pa na taj način motiviraju uspješne menadžere da ostanu u kompaniji, a radnike u proizvodnji da vrijedno rade. Poslovanje razvijaju uz primjenu etičkih načela i odgovornog odnosa prema sredinama u kojima posluju.

Na kraju smo navukli zaštitne kape na glavu i razgledali jedan proizvodni pogon iz ptičje perspektive.

Pri završetku posjeta pozdravili smo domaćine i zahvalili im prigodnim poklonima: majicama našeg Centra i eko vrećicama, a oni su nas ponudili Životinjskim carstvom, bombonima: Kiki i Bronhi od kojeg se lakše diše.

Autor teksta: Mirna Jug