Odjel integracije

Programi

Odjel integracije provodi sve specifične programe rehabilitacije za osobe oštećena vida, a to su:

•  orijentacija i kretanje,
•  svakodnevne i socijalne vještine,
•  trening intaktnih osjetila,
•  brajica,
•  vježbe vida,
•  tiflotehnika,
•  kineziterapija,
•  logoterapija,
•  psihološka podrška.

Specifični programi rehabilitacije veoma su važni za slijepe i slabovidne osobe jer im omogućuju samostalnost u životu i radu te veći stupanj samopouzdanja.

Kako bi bili što učinkovitiji, pri njihovu kreiranju uzima se u obzir vrsta i stupanj oštećenja vida, vrijeme njegova nastanka, eventualne dodatne poteškoće te potrebe i interesi rehabilitanata.

Programe provode defektolozi s dodatnom edukacijom, a radi se individualno, u paru ili, ponekad, grupno, uz primjenu specifičnih metoda i sredstava rada.

Podrobnije informacije potražite pod "Specifični programi rehabilitacije".

Osim navedenih Odjel provodi i druge posebne programe, a to su:

•  specifična priprema za školu,
•  program pomođi u učenju,
•  intenzivni rehabilitacijski programi,
•  "Završni tjedan",
•  kampovi s različitim sadržajima,
•  edukaciju za roditelje, odgojitelje, učitelje i stručne suradnike iz redovnih vrtiđa/škola.

SPECIFIČNA PRIPREMA ZA ŠKOLU

Specifična priprema za školu obuhvaća trening intaktnih osjetila, vježbe vida, predvježbe za početno čitanje i pisanje brajice/crnog tiska, logoterapiju, kineziterapiju, svakodnevne vještine, glazbeni vrtić.

Cilj je ovih aktivnosti što kvalitetnije pripremiti dijete za polazak u prvi razred redovne škole ili specijalizirane ustanove.