Odjel integracije

Završni tjedan

Završni tjedan naziv je za tjedan pri kraju školske godine u kojem učenici četvrtih, odnosno osmih razreda iz redovnih škola borave u Centru "Vinko Bek" kako bismo dobili što bolji uvid kako u njihovo znanje tako i u razinu usvojenosti vještina potrebnih za samostalnost u školi i svakodnevnom životu.

Procjena njihovih sposobnosti veoma je važna jer na temelju nje roditeljima i djeci preporučujemo nastavak školovanja.

Cilj završnog tjedna osmih razreda je pomoći učeniku i njegovim roditeljima u odabiru srednje škole, pri čemu se uzimaju u obzir djetetove sposobnost i interesi i želje njegovih roditelja.
U završnom tjednu su i zabavno-rekreativni sadržaji (upoznavanje Zagreba, posjete kazalištima i muzejima...). Organiziraju se i interakcijske igre i druženja u kojima se djeca upoznaju, razmjenjuju iskustva i stječu nova prijateljstva.

KAMPOVI S RAZLIČITIM SADRŽAJIMA

Sadržaji kampova su kombinacija izviđačkog, rehabilitacijskog, rekreativnog i sportskog programa. Cilj im je razvijanje samostalnosti učenika i njihova priprema za efikasnije uključivanje i sudjelovanje u sličnim programima koje organiziraju njihove redovne škole.

EDUKACIJA ZA RODITELJE, ODGOJITELJE, UČITELJE I STRUČNE SURADNIKE REDOVNIH VRTIĆA/ŠKOLA

Edukacija za odgojitelje, učitelje i stručne suradnike obuhvaća razne oblike usavršavanja (seminari, konzultacije, predavanje, radionice), organizira se u suradnji sa Zavodom za unapređivanje školstva, a provodi se u vrtiću/školi integriranog djeteta/učenika ili u prostorima Centra.
Sudionici edukacije dobivaju potvrdu o stručnom usavršavanju i korisne materijale i upute za rad.
Daljnja suradnja Odjela i odgojitelja, učitelja i stručnih suradnika odvija se preko tiflopedagoga koji prati dijete/učenika.
Za roditelje se organiziraju radionice, edukacija i grupe podrške.
Teme edukacije:
•    Metodika rada sa slijepim i slabovidnim djetetom/učenikom
•    Psihološke osobine djeteta/učenika oštećena vida
•    Zakonodavno, provedbeno i stručno uređenje problematike odgoja i školovanja učenika s oštećenjem vida
Radionice:
•    Brailleovo pismo
•    Simulacija slabovidnosti
•    Videći vodič
Stručnjaci Centra pružaju individualne konzultacije po pojedinim područjima.
Veći dio edukacije realizira se na terenu, a manji u Centru.