Odjel predškolskog odgoja i osnovnoškolskog obrazovanja i niža glazbena škola

U Osnovnoj školi Centra "Vinko Bek" slijepa i slabovidna djeca školuju se, uz primjenu specifičnih metoda i sredstava rada, po tri programa:

• prilagođeni redovni program  - za učenike koji uz oštećenje vida nemaju dodatne poteškoće
  • nastavni programu s posebnostima -  za učenike koji uz oštećenje vida imaju i dodatne, blaže intelektualne poteškoće
  • nastavni program odgoja i osnovnog školovanja - za učenike s oštećenjem vida i većim intelektualnim poteškoćama

Edukacijski rehabilitatori i nastavnici, zahvaljujući svom znanju i iskustvu ali i mogućnosti rada individualno i u malim grupama, izvode nastavne sadržaje sukladno programu , a istovremeno metodom prilagođene oštećenju vida kod naših učenika.

Najprimjereniji oblik obrazovanja i rehabilitacije za svako dijete preporučuje Tim stručnih radnika, nakon temeljite dijagnostičke obrade . Isti Tim pomaže učenicima i prilikom profesionalne orijentacije.

Podrobnije informacije potražite pod "Stručni tim i Savjetovalište"

NIŽA GLAZBENA ŠKOLA

U našoj nižoj glazbenoj školi uči se, po programu redovnih glazbenih škola, glasovir i solfeggio. Godišnji ispiti iz solfeggia polažu se kod nas,u Centru, a iz glasovira u Glazbenoj školi Blagoja Berse.

Nakon završetka niže glazbene škole, naši se učenici mogu upisati u bilo koju srednju glazbenu školu u Hrvatskoj.

Nekim našim bivšim učenicima glazba je postala profesija, a većini ugodna i korisna zanimacija.

Za one koji žele naučiti svirati harmoniku ili sintesajzer, odnosno pjevati u zboru, glazba je izborni predmet u kojem se osim sviranja instrumenta i pjevanja uče osnove glazbene teorije i pismenosti.

Svi slijepi učenici koji se žele ozbiljno baviti glazbom trebaju naučiti brajičnu glazbenu notaciju.

Brajična glazbena notacija je notno pismo za slijepe. Za razliku od standardne notacije, brajična je glazbena notacija jednolinijska, što znači da se visina, trajanje, glasnoća, boja te svi znakovi izvođenja označuju u jednoj liniji. Sedam slova abecede označuju sedam nota glazbene abecede.

Slova:   D     E     F     G     H     I     J
Note:   C     D     E     F     G     A     H

Za učenje brajične glazbene notacije postoji priručnik autora Josipa Hrvoja "Brajična glazbena notacija", koji je tiskan na brajici i uvećanom tisku, a može se kupiti u Hrvatskom savezu slijepih. Savez slijepih izdao je na brajici i  "Novi međunarodni priručnik brajičnoga glazbenog zapisa" autorice Bettye Crolick.

« Prosinac 2017 »