Korisnici Odjela odgoja i psihosocijalne rehabilitacije mladeži mogu biti učenici SŠ Centra «Vinko Bek» te učenici oštećena vida integrirani u redovne srednje škole na području grada Zagreba.

Dokumenti potrebni za prijem korisnika

• zahtjev centra za socijalnu skrb za prijem korisnika
  • rodni list (preslika)
  • domovnica (preslika)
  • socijalna anamneza
  • nalaz i mišljenje prvostupanjskog tijela vještačenja
  • rješenje centra za socijalnu skrb o priznavanju prava na uslugu boravka, smještaja ili psihosocijalne podrške
  • nagodba roditelja i centra za socijalnu skrb o sudjelovanju u plaćanju cijene usluge, naknada za osobne potrebe korisnika smještaja (džeparac)
  • mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o profesionalnom usmjeravanju.

Vrste socijalnih usluga za korisnike

• privremeni smještaj (tijekom svih dana u tjednu ili tijekom pet radnih dana)
  • boravak (može se priznati jedan dan u tjednu, više dana u tjednu ili tijekom svih radnih dana u tjednu); poludnevni boravak traje od četiri do šest sati dnevno
  • psihosocijalna podrška (pruža se individualno ili u grupi; trajanje do šest sati tjedno, a ne više od dva sata dnevno; u obitelji korisnika do pet sati tjedno)

Način plaćanja cijene usluga – utvrđuje centar za socijalnu skrb u mjestu prebivališta, a može biti:

• roditelji plaćaju u cijelosti ili sudjeluju u plaćanju prema sklopljenoj nagodbi s centrom za socijalnu skrb (osim ako su roditelji korisnici zajamčene minimalne naknade)
  • dijete koje ima redoviti mjesečni prihod dužno je sudjelovati u plaćanju usluge najviše do 50 % prihoda
  • na teret Ministarstva socijalne politike i mladih

Mjesto izvođenja programa

• u Centru za odgoj i obrazovanje «Vinko Bek», Zagreb, Kušlanova 59a/II – odgojni i rehabilitacijski programi
  • u mjestu prebivališta i u obitelji – rehabilitacijski programi
Našim korisnicima nudimo odgojne i rehabilitacijske programe - prema stupnju i vremenu nastanka oštećenja vida, dodatnim teškoćama, te prema individualnim interesima i potrebama.

Program odgoja obuhvaća:
  • pomoć u izvršavanju svakodnevnih aktivnosti
  • pomoć u izvršavanju školskih obveza
  • organizirano provođenja slobodnog vremena
  • suradnja s roditeljima

Prema interesu korisnici se uključuju i u:

• slobodne aktivnosti – plesna, dramska i literarna skupina ….
  • športske aktivnosti – aktivnosti u dvorani, kuglanje, skijanje, stolni tenis, šah, pikado, golbal …
Programe provode nastavnici, športski treneri, odgajatelji i vanjski suradnici.

Programi rehabilitacije:
  • orijentacija i kretanje - svladavanje vještina samostalnog kretanja i orijentacije u prostoru
  • vježbe vida - sustav vježbi za učinkovitije korištenje ostatka vida
  • tiflotehnika – upoznavanje, uvježbavanje korištenja posebno izrađenih ili prilagođenih pomagala za osobe s oštećenjem vida
  • brajica – opismenjavanje na pismu za slijepe
  • svakodnevne i socijalne vještine – razvijanje vještina i navika potrebnih u svakodnevnom životu
  • kineziterapija – ciljane vježbe za poboljšanje djelovanja određenog tjelesnog sustava
  • glazbo terapija – «vođeno» slušanje glazbe i individualno učenje glazbenih instrumenata
  • likovna terapija – razvijanje pozitivnog stava o sebi i prostoru te formiranje osobnih uvjerenja na području likovne stvarnosti

Programe rehabilitacije provode defektolozi-rehabilitatori i nastavnici educirani za provođenje rehabilitacijskih programa.

Programi odgoja i rehabilitacije provode se u vremenu od 13 do 22 sata.

Podrobnije informacije potražite pod «Specifični programi rehabilitacije».

Program psihologa – individualnim i grupnim oblicima rada potiče osobni rast i razvoj korisnika, pomaže im da prepoznaju vlastite potencijale, utječe na čimbenike koji omogućuju funkcioniranje korisnika u različitim područjima života (obiteljskim odnosima, obrazovanju, slobodnom vremenu).

Program socijalnog radnika – pružanje savjetodavne i stručne pomoći korisnicama, roditeljima i skrbnicima u ostvarivanju prava u sustavu socijalne skrbi i drugih prava za osobe s oštećenjem vida.

Zdravstvena služba – provodi stalnu brigu o zdravlju, prehrani i higijeni naših korisnika.

Vrijeme od 22 do 7 pokriveno je noćnom službom.