Tiflotehnička obuka (OŠ i SŠ i Integracija)

Zajedničkim nazivom tiflotehnika označavamo sva posebno izrađena ili prilagođena sredstva i pomagala te specifične vještine i metode rada kojima se koriste slijepe i visoko slabovidne osobe pri različitim aktivnostima u svakodnevnom životu, u školi i na radnom mjestu, a za čije je izvođenje inače potreban vid.

Tiflotehnička obuka sastavni je dio većine obrazovnih i rehabilitacijskih programa. Međutim, ona se provodi osobito sustavno na posebnim satima poduke za djecu i mladež teže oštećena vida te za odrasle osobe kod kojih je do oštećenja ili potpunog gubitka vida došlo kasnije.

Pravilno rukovanje i učinkovita primjena svih dostupnih tiflotehničkih pomagala predstavljaju važne preduvjete za uspješnu rehabilitaciju te veću samostalnost u najrazličitijim životnim situacijama. Zato je glavna zadaća ovih sati poduke da polaznike upoznaju s takvim pomagalima i osposobe ih za usvajanje potrebnih praktičnih vještina. To će im zasigurno omogućiti potpunije obrazovanje, lakše uključivanje u sredinu ljudi koji vide te kvalitetniji svakodnevni život.

Na tiflotehničkim satima obuke sustavno se obrađuju sljedeće skupine pomagala:
•  mehanička i elektronička pomagala za pisanje, bilježenje, umnožavanje i tiskanje na brajici,
•  klasična i suvremena pomagala za računanje i za reljefno crtanje,
•  elektronička pomagala za čitanje običnog teksta na crnom tisku,
•  pomagala za snimanje i reprodukciju govora,
•  mehanička i ultrazvučna i druga pomagala za orijentaciju i samostalno kretanje,
•  optička, elektronička i druga pomagala za visokoslabovidne,
•  suvremena računalna pomagala za slijepe i slabovidne,
•  ostala pomagala u školi, na radnom mjestu u kućanstvu i za slobodno vrijeme.